Sirene u Tel Avivu, Hamas ispalio 130 raketa na grad

Netanjahu proglasio vanredno stanje u Lodu

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu proglasio je vanredno stanje u mešovitom jevrejsko-arapskom gradu Lodu, koje je poprište raširenih i nasilnih nereda.

Odluku je doneo na posebnom sastanku najviših bezbednosnih i pravnih zvaničnika.

Ministar policije Amir Ohana kaže da će iskoristiti svoja ovlašćenja za sprovođenje naredbi.

Ovo je prva upotreba vanrednih ovlašćenja nad arapskom zajednicom u Izraelu od završetka vojne administracije nad izraelskim Arapima 1966.

(Tajms of Izrael)

Kohavi: Izraelska vojska izvela napade na više od 500 ciljeva

Načelnik generalštaba izraelske vojske general-major Aviv Kohavi izjavio je da su oružane snage izvršile udare na više od 500 ciljeva i ubile desetine terorista-operativaca čime su, kako kaže, palestinskoj terorističkoj organizacijia naneti bolni udarci.

“Odlučni smo da teroristima uzvratimo na najozbiljniji mogući način”, poručio je izraelski general istakavši da će vojska nastaviti sa udarima na položaje Hamasa i Islamskog džihada u pojasu Gaze i da se priprema za širi konflikt.

Prvi čovek Šin Beta, izraelske službe bezbednosti, Nadav Argaman kratko je poručio:

“Nepodnošljivo da teroristička organizacija preti Izraelu. Ovo nije vreme za razgovore”.

(Tajms of Izrael)

Hamas: U napadima poginulo najmanje 30 osoba, među njima i deca

U napadima izraelske vojske poginulo najmanje 30 osoba, među kojima je 10 dece, a ranjene su 220 osobe, saopštilo je palestinsko Ministarstvo zdravlja u Gazi.

Zapovednici Hamasa i Islamskog džihada, druge oružane grupe u pojasu Gaze, poginuli su u tim udarima, potvrdile su te oružane grupe.

Izraelska vojska saopštila je da je ubijeno “najmanje 15 militanata”.

(Bi-Bi-Si

U napadu Hamasa pogođen izraelski državni naftovod

Raketa lansirana iz pojasa Gaze pogodila je naftovod u vlasništvu izraelske državne kompanije, potvrdio je izveštaču Rojtersa jedan izraelski zvaničnik iz energetskog sektora.

U video izveštaju Kanala 12 izraelske “Kešet Medija grupe” vidi se plamen koji izbija iz jednog rezervoara za naftu nedaleko do mediteranskog grada Aškelona, južno od Tel Aviva.

(Rojters)

Tramp: Bajden je kriv za napade u Izraelu

Donald Tramp, nekadašnji američki predsednik, oglasio se hitnim saopštenjem povodom najnovijih raketnih napada na Tel Aviv, optužujući aktuelnog predsednika SAD Džozefa Bajdena da je njegova slabost uzrok eskalacije nasilja između Izraela i Hamasa.

“Kada sam ja bio u Beloj kući, bili smo poznati kao predsedništvo koje se zalaže za mir, jer su izraelski protivnici znali da Sjedinjene Države snažno stoje uz Izrael i da će doći do brze odmazde ako Izrael bude napadnut. Pod Bajdenom svet postaje nasilniji i nestabilniji jer Bajdenova slabost i nedostatak podrške Izraelu dovodi do novih napada na naše saveznike”, naveo je Tramp.

(Tajms of Izrael

Netanjahu: Hamas će platiti visoku cenu zbog napada

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu tokom obraćanja građanima poručio je da će “ekstremisti u Pojasu Gaze” platiti veoma visoku cenu nakon napada na izraelsku teritoriju.

“Nalazimo se usred bitke. Juče i danas vojska je izvela napad na stotine ciljeva Hamasa i ‘Islamskog džihada’. Likvidirani su desetine komandanata, uključujući i visoke vojne zvaničnike”, rekao je Netanjahu u zajedničkom obraćanju sa ministrom odbrane.

Dodao je da će izraelske bezbednosne snage nastaviti kampanju protiv Hamasa, ali je dodao da će za tu bitku biti potrebno vreme.

“Nastavljamo da izvodimo napade. Imali smo sastanak i doneli odluke. Hamas će platiti, platiti visoku cenu za svoju odluku da granatira izraelsku teritoriju. Za ovu bitku će biti potrebno vreme i strpljenje”, istakao je izraelski premijer.

Pozvao je Izraelce da poštuju sva sigurnosna uputstva koja su izdale vlasti.

Ministar odbrane Beni Ganc rekao je da Izrael ima pravo i obavezu da deluje i da će nastaviti sa akcijama.

On je upozorio da je napad na Gazu samo početak.

(Tajms of Izrael)

Bela kuća osudila raketne napade Hamasa na Izrael

Raketne napade Hamasa na Izrael osudila je i Bela kuća i potvrdila stav SAD da Izrael ima pravo da se odbrani.

“Jerusalim kao grad od ogromnog značaja za vernike širom sveta mora biti mesto koegzistencije”, poručila je predstavnica Bele kuće Džin Psaki i istakla da je deeskalacija primarni cilj Vašingtona.

(Rojters

Mas: Raketni napadi na Izrael moraju odmah prestati

Nakon što je Hamas saopštio da je ispalio 130 raketa u pravcu Tel Aviva, kao odgovor na izraelski vazdušni napad u kojem je srušena stambena zgrada u Gazi, ministar spoljnih poslova Nemačke Hajko Mas osudio je raketiranje Izraela i poručio da napadi moraju odmah prestati.

“Raketni napadi na Izrael su potpuno neprihvatljivi i moraju odmah biti obustavljeni. U ovoj situaciji Izrael ima pravo da se brani. Ova eskalacija nasilja ne može se ni tolerisati ni prihvatiti”, objavio je nemački šef diplomatije na svom Tviter nalogu.

(Rojters

Zatvoren aerodrom u Tel Avivu zbog raketnog napada

Glavni međunarodni aerodrom u Tel Avivu “Ben Gurion” zatvoren je nakon baražne raketne paljbe Hamasa na zonu Tel Aviva, saopštile su izraelska agencija za saobraćaj, prenosi Rojters.

Navode da neće biti letova kako bi se “omogućila odbrana neba” Izraela.

(Rojters)

Hamas ispalio 130 raketa u pravcu Tel Aviva

Hamas je saopštio da je ispalio 130 raketa u pravcu Tel Aviva, kao odgovor na izraelski vazdušni napad nakon kojeg se srušio neboder u Pojasu Gaze, preneo je Rojters.

“Ispunjavamo naše obećanje pokretanjem velikog raketnog napada na Tel Aviv i njegova predgrađa sa 130 raketa, kao odgovor na neprijateljsko ciljanje stambenih zgrada”, saopštile su oružane snage Hamasa.

(Rojters

Srušila se trinaestospratnica u Gazi nakon izraelskog napada

Stambena trinaestospratnica u Gazi srušila se nakon raketnog napada Izraela. Rojters prenosi da su pojedini stanovi služili kao prostorije Hamasa. Očevici su naveli da su pre napada stanovnici pozvani da se evakuišu, ali nema podataka o tome koliko se ljudi evakuisalo.

(Rojters

Izvor: Rojters

Drugi dan zaredom nastavljaju se sukobi izraelskih snaga i palestinskog pokreta Hamas. Najozbiljniji sukob od 2019. godine započeo je juče, nakon što su se kod džamije Al Aksa u Jerusalimu sukobili palestinski vernici i izraelska policija.

Izraelske snage su saopštile da su tokom noći izvele vazdušne udare u Pojasu Gaze, pošto su palestinski militanti nastavili da raketiraju izraelska naselja, u sukobu koji je eskalirao juče. 

U jutrošnjoj izjavi čelnik Hamasa Ismail Hanije rekao je da će se raketni napadi nastaviti, sve dok Izrael ne zaustavi “akcije terorizma i nasilja” u Jerusalimu, kod džamije Al Aksa.

Palestinski lekari tvrde da je najmanje dvadesetoro ljudi, uključujući decu, ubijeno u napadima, dok tamošnji Crveni polumesec navodi da je stotine Palestinaca povređeno u sukobima na Hramovnoj gori.

Izraelska vojska je saopštila da su 15 ubijenih bili militanti, a da je šest izraelskih civila ranjeno u jutrošnjim raketnim napadima palestinskih snaga.

Tokom popodneva, rakete, koje su ispaljene iz oblasti Gaze, pogodile su grad Aškelon i tom prilikom su poginule dve žene.

“Nećemo tolerisati napade na našu teritoriju, na naš glavni grad, naše građane i vojnike. Ko god nas napadne, platiće skupo”, poručuje izraelski premijer Benjamin Netanjahu.

Zemlje širom sveta apeluju na smanjivanje tenzija na obe strane, među kojima SAD, Evropska unija i Velika Britanija.

Preuzeto sa: http://www.rts.rs/page/stories/sr/rss/10/svet.html

Admin

Read Previous

Sabornoj crkvi Svetog Save na Menhetnu dodeljena nagrada Grada Njujorka

Read Next

Vesti – Nova atrakcija u Rimu – Travel Magazine